1

 

     Neperpildykite virdulio, virkite tiek vandens, kiek reikia. Jei norite išgerti puodelį arbatos, Jums nereikia virinti pilno arbatinuko vandens. Vandenį greičiau užvirinsite elektriniame arbatinuke, o ne ant elektrinės viryklės. Jei bendrabutyje turite dujinę viryklę, ant jos kaitinkite ir vandenį, nes tai kainuos pigiau nei jungti elektrinį virdulį.

 

2

 

 

     Virkite sandariai uždengtame puode. Virdami valgį greitpuodyje, elektros energijos sunaudosite trigubai mažiau, o virdami paprastame uždengtame puode – pusantro karto mažiau nei su neuždengtu indu. Įpraskite išjungti elektrinę viryklę likus kelioms minutėms iki maisto gaminimo pabaigos.

 

3

 

     Naudokite mikrobangų krosnelę, o ne viryklę – tai greitas ir pigus būdas pašildyti maistą: nereikia riebalų ar vandens, įšyla ne indai ir kaitvietė, o tik maistas. Be to, pats procesas trunka tik kelias minutes, tad energijos nuostoliai yra minimalūs.

 

4

 

 

 

   Nelaikykite atviro šaldytuvo ilgai. Šaldytuvai ir šaldikliai sunaudoja apie 25 proc. visos namų ūkio energijos, o 3 mm storio šerkšnas šaldiklyje padidina šaldytuvo suvartojamos energijos kiekį 30 proc.

 

5

 

   

     Skalbkite drabužius žemesnėje temperatūroje. Skalbkite tik pilnai prikrovę skalbiamąją mašiną ir pasirinkę ekonominį skalbimo režimą – sunaudosite mažiau vandens ir elektros energijos jam pašildyti. 

 

6

 

 

     Venkite palikti elektroninę įrangą ir prietaisus budėjimo režimu. Prietaisai palikti „budinčiu režimu“ (prietaisas yra visiškai neišjungtas, t. y. jį galima bet kada įjungti distanciniu būdu), sunaudoja kur kas daugiau elektros energijos nei galvojate. Jeigu prietaiso lemputė dega, vadinasi, energija vis dar naudojama!

 

7

 

 

Pakeiskite kaitrines lemputes į energiją taupančiąsias.

 Nuolat nuvalykite dulkes nuo lempučių ar stiklinių gaubtų.

 

8

 

 

     Išjunkite šviesą tuščiuose kambariuose. Jei reikia elektros šviesos, įjunkite tik tiek lempučių, kiek yra būtina. Jeigu naudojate kaitriąsias lemputes, geriau naudokite vieną stipresnę lemputę nei daug silpnesnių, nes šių lempučių spinduliuojamas šviesos srautas nėra tiesiogiai proporcingas jų galiai. Naudokite vietinio apšvietimo šviestuvus.

 

 

11

 

 

     Atidarykite langus, o ne naudokite aušinimo prietaisą arba sistemą. Patalpas vėdinkite kelis kartus per dieną iki galo atidarius langus ir sudarius trumpalaikį skersvėjį, kuris pakankamai išvėdintų patalpą, padėtų išvengti drėgmės ir kvapų kaupimosi. Geriau vėdinti intensyviai, bet trumpai, negu vėdinti ilgą laiką.

 

10

 

 

     Apsirenkite šilčiau, apsiklokite papildomai užuot įjungę papildomus šildymo prietaisus. 

 

12

 

 

 

     Stenkitės kuo mažiau naudoti plaukų džiovintuvą – ir plaukams nėra gerai, ir elektros nemažai naudoja.

 

 

13

 

 

     Nepaverskite televizoriaus dar vienu kambario draugu – stenkitės jį išjungti, jei nežiūrite.

 

 

 Šaltiniai: 
„Energiją taupyti verta“, LR Energetikos ministerija;
“Receptų knyga”., AB Lesto .

Comments are closed.


© 2006-2012 Neil Jennings, Site by Richard Roaf